Problém s odpadom sa netýka iba plastových obalov, fliaš či nádob. Veľkým producentom plastového odpadu je aj priemysel s hračkami. Podľa štatistík je 90 % hračiek vyrobených práve z plastu. Obchod s nimi je pritom jeden z najziskovejších a napríklad v roku 2016 sa iba v USA jeho zisky vyšplhali na viac ako 18 miliárd eur.
Ľudia teda hračky nakupujú vo veľkom a inak tomu nie je ani Slovensku. Pozornosť u detí je však vrtkavá a veľmi ľahko stratia záujem o hračku, keď sa objaví nejaká nová a zábavnejšia. Hračka tak nemusí doma zavadzať, takto jej môže byť vdýchnutý nový život a hračky môžu urobiť radosť niekomu inému.
Čo je to swap?
Swapy sú komunitné akcie, ktoré sú závislé na tom, čo jej členovia prinesú. Princípom je vymeniť si niečo, čo už nepotrebujem a doma mi zavadzia za niečo pre mňa užitočné. Takto je možné vymieňať napríklad oblečenie, hračky, knihy či rastlinky.Cieľom swapu je, aby sa do obehu vrátilo čo najväčšie množstvo oblečenia či rôznych predmetov. Zároveň sa takto spoločne snažíme o zmenu postoja k nakupovania a zmenu nákupných návykov. Zo swapu si prinášame niečo nové, s pocitom uspokojenia potreby, zároveň však neplytváme zdrojmi. A keďže sa niečoho aj zbavíme, nehromadíme doma zbytočne veci.